ראשי » בריאות- כללי, כתבות-מרכזיות-ראשי » אחד מחמישה ישראלים חשים שבריאותם או ביטחונם בסכנה בשל עבודתם

אחד מחמישה ישראלים חשים שבריאותם או ביטחונם בסכנה בשל עבודתם

אחד מחמישה ישראלים חשים שבריאותם או ביטחונם בסכנה בשל עבודתם. ומהם בעלי המקצועות החשים בסכנה הרבה ביותר ?

לקט נתונים בנושא תנאים פיזיים ומצוקות של מועסקים מתוך הסקר החברתי 2016 שכלל כ-3.6 מיליון מועסקים עלה כי מתוכם 5% (170 אלף איש) חשים כי בריאותם או ביטחונם בסכנה בגלל העבודה במידה רבה; 15% (531 אלף איש) חשים כך במידה מסוימת; 12% לא כל כך חשים סכנה ו-67% אינם חשים כלל כי ביטחונם או בריאותם בסכנה. תחושת הסכנה לבריאות ולביטחון המועסק משתנה בין המקצועות השונים.

20% מהמועסקים חשים כי בריאותם או ביטחונם בסכנה בגלל עבודתם (במידה רבה או במידה מסוימת). בקבוצת משלחי היד הראשונה, 13% חשים כי בריאותם או ביטחונם בסכנה; בקרב עובדי שירותים ומכירות (הקבוצה השנייה) – 21% חשים בסכנה; בקרב העובדים המקצועיים והבלתי-מקצועיים (הקבוצה השלישית) – 42% חשים בסכנה לבריאותם או לביטחונם, מתוכם: 72% מדווחים שיידעו אותם על הסכנות הקשורות בביצוע עבודתם, 27% דיווחו שלא יידעו אותם.

בראש המקצועות השכיחים שבהם אחוז גבוה של מועסקים שמרגישים שעבודתם מסכנת את בריאותם או את ביטחונם נמצאים השוטרים, הסוהרים והכבאים: 62% מהם מרגישים שעבודתם מסוכנת. כמו כן, 60% מהאחיות ו-51% מהנהגים חשים כך.
23% מהמועסקים, 806.1 אלף איש, מעידים כי עבודתם מחייבת לבישת ציוד מגן אישי, אולם 20% מהם מעידים כי לא תמיד הם לובשים את ציוד המגן.

מן הממצאים עוד ניכר כי בקרב מועסקים בני 20 ומעלה:

  • 20% מהמועסקים חשים כי בריאותם או ביטחונם בסכנה בגלל העבודה: 5% (170 אלף איש) חשים כך במידה רבה ו-15% (531 אלף איש) חשים כך במידה מסוימת.
  • בקרב העובדים המקצועיים (בחקלאות, בבינוי, בתעשייה ובתחומים אחרים) והבלתי-מקצועיים – 42% חשים סכנה לבריאותם או לביטחונם.
  • כמחצית מהמועסקים (51%) מדווחים כי עבודתם כרוכה בעמידה לפחות במחצית מהזמן. בקרב העובדים המקצועיים והבלתי-מקצועיים, השיעור עולה ל-77%.
  • 36% מהמועסקים, 1.2 מיליון איש, מדווחים כי עבודתם כרוכה בתנוחות מעייפות ומכאיבות , כשני שלישים (65%) מהעובדים המקצועיים והבלתי-מקצועיים.
  • חמישית מהמועסקים (20%, 688.5 אלף איש) חשופים לטמפרטורה גבוהה , 43% מהעובדים המקצועיים והבלתי-מקצועיים; 19% חשופים לטמפרטורה נמוכה מדי (בפנים או בחוץ).
  • 22% מהמועסקים, 747.8 אלף איש, חשופים בעבודתם לגזים ולחומרים אשר עלולים לפגוע בבריאותם, קרוב למחצית (%46) מהעובדים המקצועיים (בחקלאות, בבינוי, בתעשייה ובתחומים אחרים) והבלתי-מקצועיים.
  • 46% מהמועסקים, 1.6 מיליון איש, חווים מתח או לחץ נפשי בעבודתם.
  • 9.4% מהמועסקים, 326.8 אלף איש, נחשפו בשנה האחרונה לאלימות מילולית במסגרת עבודתם.
  • 9.5% מהמועסקים חשו אפליה במקום העבודה בשנה האחרונה, מסיבות של דת, מין, מוצא וכד’.