דיקור מפחית כאבי ראש ?

כאב ראש ? דיקור במקום כדור

סובלים מכאבי ראש ? הערכות מצביעות על כך שאחד משישה אנשים סובלים מכאבי ראש כרוניים. איך נפתרים מהכאבים ?

אקופנקטורה- דיקור סיני. מקור: ויקיפדיה. צילום: Kyle Hunter
אקופנקטורה- דיקור סיני. מקור: ויקיפדיה. צילום: Kyle Hunter

כבר בעבר הומלץ השימוש באקופנקטורה- דיקור לטיפול בכאבי ראש כרוניים. מחקר חדש קובע כי שימוש בטכניקת דיקור פרי הרפואה הסינית, אפקטיבי יותר משימוש בתרופות. ממצאי המחקר שבוצע על ידי חוקרים ממחלקת ההרדמה באוניברסיטת דיוק בארה”ב ופורסם בכתב העת Anesthesia and Analgesia בחנו תוצאות ניסוייות מ30 מחקרים מחמירים שנערכו במהלך תקופה שלא פחתה מ-4 שבועות ובוצעו בקרןב ל4,000 מבוגרים עם כאב ראש, מיגרנות וכאבי ראש כרוניים עם סימפטומים נוספים.

רבים מהסובלים מכאבי ראש משתמשים בתרופות לשיכוך כאבים המצליחות לטפל בכאבים ברמה משתנה של הצלחה. במחקר נבחנו תוצאות של קבוצות ניסוי של מטופלים שקיבלו תרופות לשיכוך כאבי הראש, לבין מטופלים שקיבלו טיפול בדיקור סיני מסורתי, לבין קבוצת הביקורת של מטופלים שקיבלו טיפול מדומה במחטי אקופנקטורה – כלומר טיפול של דיקור אך במיקומים שהינם חסרי משמעות מרידיאנית בהתאם לרפואה הסינית.

מניתוח הממצאים עולה כי דיקור הוא גורם המשמש באופן מוצלח יותר בהקלת כאבי ראש כרוניים, בהשוואה למטופלים שהשתמשו בתרופות לשיכוך כאבים (ובהשוואה לאנשים שקיבלו טיפולי דמה). זאת ועוד, נמצא כי מטופלים שהשתמשו בדיקור להפחתת כאבי הראש, דיווחו גם על בריאות גופנית טובה יותר, בהשוואה לקבוצה שהשתמשה בתרופות.

קישור למחקר אודות השפעה רבה של דיקור על כאבי ראש בהשוואה למשתמשים בתרופות


דילוג לתוכן