הנקה לא מפחיתה בכמות שעות השינה של האם

מחקר חדש מעלה כי לא נמצא הבדל משמעותי בים כמות שעות השינה של נשים מניקות ונשים שמשתמשות בפורמולה להאכלת התינוק

מומחים רבים וארגוני רופאים ממליצים על הנקת תינוקות, על פני האכלתם בפורמולה. מחקר רפואי חדש מגלה כי למרות שחלב האם מתעכל בקלות ולכן מצריך מספר האכלות רב יותר מהאכלה בפורמולה, נשים מניקות לא ישנות פחות שעות, מאשר אימהות שמאכילות את התינוק בפורמולה של תחליף חלב אם בבקבוק.

הנקה של תינוקת. מקור: ויקיפדיה ברשיון חופשי. באדיבות משרד החקלאות האמריקאי USDA
הנקה של תינוקת. מקור: ויקיפדיה ברשיון חופשי. באדיבות משרד החקלאות האמריקאי USDA

מטרת החוקרים הייתה לבחון את דפוס השינה של אימהות שהיניקו בהשוואה לאימהות שלא הינקו, את הדיווח על איכות השינה וההתעוררויות ואת התפקוד היומיומי של האם. בחינת איכות השינה נערכה על ידי דיווח עצמי וכן על ידי מוניטור שבחן את משך השינה שלהן.

המחקר שהתפרסם בכתב העת לרפואת ילדים Journal of Pediatrics , נערך במשך 12 שבועות בקרב 80 נשים בשלוש קבוצות: נשים שהיניקו, נשים שהאיכלו את ילדיהם בבקבוק בתחליף חלב אם ונשים שהאכילו את התינוקות עם פורמולה וגם בהנקה.

ממצאי המחקר הצביעו על כך שלא נמצא הבדל מובהק בנוגע לטיב השינה, משך השינה ודיווח על עייפות בין נשים שהיניקו לבין נשים שהאכילו את ילדיהן בבקבוק או נשים ששילבו את שתי שיטות ההאכלה.

לאור המסקנה כי האכלה בבקבוק אינה קשורה עם שינה טובה יותר, החוקרים סבורים כי ממצאים אלה עשויים לסייע במאמצים לעודד נשים להאכיל את התינוק, לפחות בשלבים המוקדמים של הינקות, בחלב אם ולא בפורמולה, בשל התועלת הבריאותית הקשורה להנקה בחלב אם.

כך לדוגמה ממליץ משרד הבריאות הישראלי לאם להניק, בשל התועלת הבריאותית הטמונה בחלב האם ובהליך ההנקה לתינוק כגון הפחתת סיכוי התינוק לאלרגיות, שלשולים, דלקת ריאות, אסטמה, דלקות אוזניים, סוכרת נעורים ועוד.


דילוג לתוכן