זומטה מפחיתה תמותה מסרטן השד וחזרתו

סמל המודעות למחלת סרטן השד. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc2-by. צילום: Jason Meredith
סמל המודעות למחלת סרטן השד. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc2-by. צילום: Jason Meredith

זומטה למניעה וטיפול בבעיות עצם במהלך טיפולים כנגד סרטן השד משפרת הישרדות ומפחיתה הישנות הסרטן

ממצאי מחקר חדש מצביעים על יעילות תרופות המכילות חומצה – זולדרונית כמו בתרופה זומטה Zometa להפחתת חזרת מחלת סרטן השד והפחתת שיעורי התמותה מהמחלה בעשרות אחוזים.

ממצאי המחקר בוצעו בקרב 1803 נשים שלפני הפסקת הווסת עם סרטן השד בשלב התחלתי המתאפיין בהימצאות קולטני אסטרוגן, אשר קיבלו טמוקסיפן או אנאסטרזול לטיפול במחלה ביחד או בנפרד יחד עם תרופה המכילה חומצה זולדרונית למשך שלוש שנים.

לאחר ארבע שנים מתחילת הטיפול, בממצאי מחקר ראשוניים שפורסמו בשנת 2008 על ידי חוקרי מחקר זה, העלו החוקרים כי התרופה זומטה לטיפול וחיזוק העצמות של חולות הסרטן המטופלות בכימותרפיה זו, הייתה יעילה בהפחתת הסיכון להישנותה של המחלה.

כעת בתום שבע שנים מתחילת המחקר, מצביעים החוקרים על ממצאים נוספים באשר ליעילות התרופה בטיפול בסרטן: התרופה כך לפי ניתוח הממצאים השפיעה לא רק על הפחתת הישנות (חזרה) של המחלה בשיעור של 28% אלא גם הפחיתה ב-36% את הסיכוי למוות של החולות שטופלו בתרופה זו. למרות ביקרורות על יכולת ההכללה והסקת המסקנות ממחקר מוגבל זה, מצביעים החוקרים על הפער וחשיבותו בין שיעורי התמותה של נשים המטופלות בתרופה זו לעומת אלה שלא טופלו בה: מתוך 900 נשים שקיבלו גם זומטה נפטרו במהלך תקופת המחקר 33 נשים בעוד שבמהלך אותה תקופה מקרב הנשים אשר לא קיבלו את התרופה יחד עם הטיפולים הנוספים נפטרו 49 נשים מהמחלה.

התרופה נמצאה גם כאפקטיבית במניעת בעיות עצם לחולות סרטן השד המטופלות בכימותרפיה כך שמבין החולות שקיבלו אותה אף חולה לא פיתחה נמק בעצם הלסת או כשלים אחרים, ממצא המדגיש את בטיחות השימוש בה, לטענת החוקרים.

המחקר פורסם במסגרת הסימפוזיון בנושא סרטן השד בסן-אנטוניו בארצות הברית, על ידי חוקרים המייעצים לברת התרופות נוברטיס, יצרנית התרופה זומטה, המשתייכים לאוניברסיטת וינה וממומן על ידי חברת התרופות נוברטיס.


דילוג לתוכן