זריקות בוטוקוס להפחתת מיגרנות

הרעלן בוטולינום מסוג A – המכונה בוטוקס, משמש לטיפול בקמטים, עיבוי שפתיים ועוד. לפני קרוב לעשור, התברר כי אנשים שקיבלו זריקות בוטוקס להעלמת קמטים, דיווחו על השפעה על כאבי ראש שחוו קודם לכן.

רעלן הבוטולינום - בוטוקס. מקור:ויקיפדיה. צילום: Ayacop
רעלן הבוטולינום – בוטוקס. מקור:ויקיפדיה. צילום: Ayacop

תוצאות מחקר חדש המתפרסם בכתב העת Headache- Journal of Head and Face Pain, מצביעות על כך שטיפולים שכללו סדרה של זריקות בוטוקס, גרמו להפחתת שכיחות מיגרנות, בקרב המשתתפים. זאת בהשוואה למשתתפים שקיבלו זריקות דמה- פלצבו ששימושו כקבוצת ביקורת.

זריקות בוטוקוס מסייעות להפחתת מיגרנות

המחקר כלל 1,384 נבדקים מתוכם 688 שקיבלו זריקות בוטוקס ו696 עם זריקות פלסבו. המחקר בחן את תדירות כאבי הראש, תדירות אפיזודות של כאבי ראש חמורים ותדירות של נטילת תרופות לכאבי ראש. תוצאות המחקר העלו כי כי בקרב המשתתפים שקיבלו בוטוקוס, חלה ירידה משמעותית בתכיפות הימים שבהם חוו כאבי ראש והתמעטות אפיזודות של כאבי ראש חמורים. מרבית המשתתפים בקבוצת הניסוי ובקבוצה שקיבלה זריקות דמה דיווחה על תופעות לוואי לזריקות.

סיכום הממצאים מעלה כי שימוש בזריקות של בוטוקס מפחית את התופעה של מיגרנות כרוניות וכן מפחית את הסימפטומים הקשים הנלווים למיגרנות ובכך תורם לשיפור התפקוד, החיוניות והבריאות הכללית של המטופלים.

הקישור למחקר אודות יעילות זריקות בוטוקס גם לטיפול בכאבי ראש


דילוג לתוכן