מיץ רימונים למטופלי המודיאליזה וחולי לב

מיץ רימונים יעיל בשיפור מדדים מגוונים במטופלי המודיאליזה וחולי לב

מחקר ישראלי חדש שפורסם על ידי חוקרים מבית החולים נהריה, בכנס איגוד הנפרולוגיה האמריקאי מצביע על יעילותו של רימון לטיפול בגורמי סיכון קרדיו-וסקולריות, בקרב חולי המו-דיאליזה, הסובלים מבעיות אלה בשכיחות רבה יותר, ששתו 100 מילילטר מיץ רימונים שלוש פעמים בשבוע במשך כשנה.

רימונים. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש חופשי PD. באדיבות CDS USA. AlbertCahalan
רימונים. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש חופשי PD. באדיבות CDS USA. AlbertCahalan

מטרת החוקרים הייתה לבחון את ההשפעות ארוכות הטווח של צריכת מיץ רימונים, הידוע כעשיר בפוליפנולים, נוגדי חימצון- אנטי אוקסידנטים ויטמין C ועוד, על גורמי סיכון של מחלות לב וביניהם: שומנים בדם, עודף לחץ דם, התפתחות אתרוסקלרוטית ועוד.

לשם כך בחנו החוקרים 101 חולי המודיאליזה שצרכו כאמור 300 מ”ל מיץ רימונים בשבוע במהלך שנה והשוו את הנתונים שלהם ביחס למספר פרמטרים קרדיו-וסקולריים לקבוצת ביקורת שלא צרכה חומרים פעילים כמו מיץ רימונים.

החוקרים בחנו כיצד תשפיע צריכת מיץ הרימונים על קבוצת המחקר בהשוואה לקבוצת הביקורת- פלסבו, במהלך אותה שנה, בזמן שלא שונו יתר רכיבי התזונה או הטיפול בחולים אלה.

ממצאי המחקר העלו כי לאחר שנה של שתיית מיץ רימונים השתפרו מדדים חשובים : כך מצאו החוקרים כי בקרב קבוצת הניסוי שצרכה מיץ רימונים חלה הפחתה משמעותית של 22% בצריכת תרופות נגד יתר לחץ דם בהשוואה לעלייה של 7.7 בקבוצת הביקורת שלא צרכה מיץ רימונים. בנוסף בהשוואה לקבוצת הביקורת שלא זכתה לשתות מיץ רימונים בה חלה עלייה של 34.6 % בצריכת תרופות נגד יתר לחץ דם, בקבוצת הניסוי חלה עליה בצריכה רק בקרב 12.2% מהמטופלים.

יתר על כן מצאו החוקרים כי בקרב הקבוצה ששתתה מיץ רימונים בקביעות, ירד לחץ הדם הסיסטולי, פחתה רמת הטריגליצרידים בדם וכן השתפרו ערכי הכולסטרול HDL בדמם.
עוד מצאו החוקרים כי חלה החמרה במדדים ארתרוסקלרוטיים atherosclerotic של הצטברות פלאק וכו בעורקים אצל חולים שלא שתו מיץ רימונים בהשוואה להטבה משמעותית במצבם של המטופלים החולים שכן צרכו מיץ רימונים כאמור.

לכן, ממליצים החוקרים להשתמש בהמלצות תזונתיות טיפוליות לחולים הסובלים מבעיות מעין אלה, המדגישות את יעילותו של מיץ רימונים, תוך ניטור דיאטטי צמוד המפקח על רמות האשלגן בתזונה היומית, מכיוון שבמיץ רימונים קיים ריכוז אשלגן משמעותי שמהווה גורם סיכון לחולי כליות, שאותו יש לשקלל בתפריט התזונתי.


דילוג לתוכן