מי בסיכון לחלות בנגיף הקורונה החדש ?

מיהן קבוצות הסיכון המרכזיות לחלות בוירוס הקורונה החדש? מי הם האנשים המצויים בסיכון מוגבר ללקות בנגיף הקורונה ? למי יש יותר סיכון להידבק בווירוס הסיני קורונה ? נגיפי הקורונה אינם בעלי העדפה לאוכלוסיות בני אדם בעלי מאפיינים מסוימים ככל הנראה אולם המידע  לגבי וירוס הקורונה הסיני החדש לא נאסף ונחקר עדיין כך שמאפייני האוכלוסיות שעשויות להיות בקבוצת סיכון מוגברת או לחלופין עם פחות סיכון להדבק בוירוס הסיני לא ידועים. יחד עם זאת ישנם מספר פרסומים ומידע אודות הנגיף, אודות משפחת נגיפי הקורונה והמאפיינים הכלליים הויראלים שמהם ניתן להקיש מי מצוי בקבוצות סיכון לחלות בנגיף הקורונה ולסבול מסיבוכים ומי האנשים שמצויים בסיכון גבוהה יותר לחלות בוירוס הסיני – נגיף הקורונה החדש.

קבוצות סיכון – מי נמצא בסיכון מוגבר לחלות בוירוס הקורונה 

הרשויות בסין ובעולם, אוספות נתונים על הנגיף אולם טרם פורסמו ממצאים בדבר המאפיינים של מי שנדבק בו, מה קבוצות הגיל של הלוקים בו ובאילו גילאים ואילו מחלות רקע התאפיינו בשיעורי תמותה גבוהים יותר. יחד עם זאת ממידע כללי אודות הווירוס הסיני, מפרסומים שבוצעו בתקשורת וידע אודות הנגיף, השתייכותו הקלינית ומאפייניו, ומהיסקים מוירוסים אחרים ניתן לנסות ללמוד מי עלול להיות בקבוצת הסיכון ליותר תמותה, סיבוכים וסיכון לחלות בוירוס הקורונה החדש:

מי בסיכון ללקות בוירוס הקורונה החדש ? צילום: Pixabay by Gerd Altmann
מי בסיכון ללקות בוירוס הקורונה החדש ?          צילום: Pixabay by Gerd Altmann

פוגעים בכל אדם ובבעלי חיים ולכן כל אחד יכול להדבק. אין ממצאים אמפיריים שפורסמו בנושא נגיף הקורונה החדש – הנגיף הסיני ולכן לא ניתן לדעת במי הנגיף פוגע באופן חזק ושכיח יותר אולם נגיפי קורונה תוקפים ועלולים להוביל למוות בקרב אוכלוסיות בעלות מערכת חיסונית חלשה כמו זקנים וחולים במחלות כרוניות.

  • קבוצת סיכון לחלות בווירוס הסיני לפי גיל: אוכלוסיות המצויות בסיכון מוגבר ללקות בוירוסים וחיידקים בכלל ובוירוס הקורונה בפרט הם אוכלוסיות של אנשים קשישים. רשת CNN דיווחה שאנשים בגיל 40 שנים ויותר נמצאים בסיכון גבוה יותר ללקות בנגיף הקורונה וכי ככל הנראה שכיחותו בקרב ילדים היא נמוכה מאד עד אפסית. על פי דיווחים אפדמיולוגיים ובמיוחד במדינות כמו איטליה ניכר כי שיעור מקרי התחלואה הקשים ביותר הוא בקרב חולים בגילאים מבוגרים. ממצאים חדשים מעלים כי הסיכון לתחלואה עם סימפטומים חריפים יותר גבוה יותר בקרב תינוקות בהשוואה לילדים גדולים יותר. 
  • קבוצות סיכון להדבק בקורונה לפי מצב ורקע בריאותי: אנשים בעלי מערכת חיסונית מוחלשת, אנשים בעלי מחלות רקע כרוניות ואנשים בעלי רקע רפואי של פגיעות ותחלואה במערכת הנשימה כמו מחלת ריאות כרונית מצויים בסיכון מוגבר ללקות במחלת וירוס הקורונה החדש ובסיכון מוגבר לסיבוכים עקב המחלה, סימפטומים חמורים ותמותה. כך נמצא במחקר באיטליה כי מקרב הנפטרים מהניגף מעל 99% היו בעלי מחלת רקע אחת או יותר.
  • קבוצות סיכון לפי מיקום גיאוגרפי: אוכלוסיות המצויות בסיכון מוגבר הם אנשים הטסים או שוהים במדינות הבאות שאליהן התפשט הווירוס הסיני – נגיף הקורונה. על פי נתונים שפורסמו לגבי חולי הקורונה בישראל לפי הידבקות מסווגת בהתאם למקור המדינה ממנה הגיעו התיירים בראש המדינות מהם הגיעו אנשים שנדבקו ונמצאו כחולים בישראל ספרד, לאחריה צרפת, אנגליה, אוסטריה ואיטליה. על פי המרכז לבקרת ומניעת מחלות האמריקני : סיכון מוגבר במיוחד הוא לשוהים בחבל חוביי ובעיר ווהאן בסין. סיכון רב ללקות בנגיף לשוהים בסין. סיכון מוגבר במדינות נוספות בהן נמצא הנגיף בשכיחות גבוה יותר ובמיוחד מדינות אסיה ומזרח אסיה הונג קונג, ויאטנם, טיוואן, יפן, מלזיה, מקאו נפאל, סרי לאנקה, קוריאה, קמבודיה או תאילנד וכן סיכון לנוסעים והשוהים במדינות אירופה ובהן גרמניה וצרפת, וכן למי שנמצא או מגיע אל אוסטרליה וארצות הברית. חשוב לציין כי אין בישרראל חולים בוירוס קורונה כיום. זאת למרות השמועות על הגעת נגיף הקורונה לישראל שנוצרו על רקע החשש מחולי קורונה בישראל בשל בדיקתם ובידודם של חולים שהגיעו לישראל ונחשדו כחולים במחלה אך התבררו ככאלה שאינם נשאים של הנגיף או חולים בו. משרד הבריאות הישראלי הודיע כי נכון להיום טרם אותר בישראל אדם שנדבק בנגיף הקורונה – הווירוס הסיני הקטלני. להרחבה על נגיף הקורונה בישראל 

הווירוס הסיני הקטלני – מי אתה נגיף הקורונה ?

מה הוא וירוס הקורונה ? מי הוא אותו נגיף סיני קטלני המתפשט בעולם ? הווירוס הסיני – נגיף הקורונה החדש novel Coronavirus זוהה לפני עשרות שנים כחלק ממשפחת של וירוסים בבעלי חיים כמו תרנגולות. עד היום התגלו  14 וירוסים המשתייכים למשפחה זו. הווירוס תוקף בעלי חיים שונים וגן יונקים ומוביל לזיהומים ומחלות של מערכת העיכול, בעיות במערכת העצבים וחולי במערכת הנשימה. ההדבקה בנגיף הקורונה המועבר מבעל חיים לבני אדם ומבני אדם לאחרים מוביל למחלות נשימתיות ועלולים להוביל לכשליים תפקודים שונים ולמוות.

ווירוס הקורונה החדש טרם זוהה בעבר כפתוגן המחולל מחלות בבני אדם וגילויו הראשון היה רק בחודש דצמבר 2019, אז אופיין כגורם לדלקת ריאות כשהתפרץ בעיר ווהאן אשר במחוז חוביי במרכז סין, עיר בעלת מעל 10 מליון תושבים והחל להתפשט למחוזות שונים בסין ולרחבי העולם.