סיכונים בריאותיים בטיסות לחו"ל

טיסה מסחרית. מקור: ויקיפדיה. ברשיון CC צילום: Arpingstone
טיסה מסחרית. מקור: ויקיפדיה. ברשיון CC צילום: Arpingstone

חדשות הגולשים:

סיכונים בריאותיים בטיסות לחו"ל

מאת: שלמה ברנר

בדומה לאנשים רבים אחרים, אני מרבה בטיסות לחו"ל. קראתי  כתבות קצת מעוררות מחשבה על הסכנות שבטיסות וגם כמה עיצות שחשובות למי שטס הרבה. שימו לב וקראו כמה טיפים חשובים כדי להמנע ממוות ושאר בעיות .מחקר וכתבות בYnet  וב-BEOK, שכבר נעשה לפני כמה שנים על ידי ארגון הבריאות העולמי WHO, הסבו את תשומת ליבי לכך שאני בעצם חלק מאוכלוסיה בסיכון ולכן צריך להזהר בטיסות תכופות וארוכות ליעדים שונים בעולם כמו ארצות הברית, סין או מדינות אסיה אן המזרח הרחוק הנפוצות כל כך במפת הטיולים של התייר הישראלי.

אם אתה שמן, גבוה ומרבה בטיסות, הסיכון שלך גבוה מאד לפקקת שתוביל לשבץ או התקף לב !

לפי המחקר טיסות שארוכות יותר מארבע שעות מגבירה פי 2  את הסיכון ללקות בטרומבוזה בכלי דם עמוקים.

טרומבוזה- או טרומבוסיס היא פקקת-כלומר סיכון ליצירת קרישי דם שעלולים להעצר בריאות, לחסום כלי דם במוח ולגרום לשבץ מוחי או לחסום כלי דם של הלב ולגרום התקפי לב.

המחקר מצביע על אוכלוסיות סיכון שצריכות להזהר מאד מטיסות ארוכות וביניהן :

1. אנשים בעלי משקל עודף

2. אנשים גבוהים או נמוכים- שהרגליים שלהם לא נוגעות ברצפת המטוס או שהרגליים שלהם מכופפות ודחוסות בין המושבים, סובלים יותר מחוסר תנועתיות ברגליים ולכן חשופים יותר לקרישי דם.

3. אנשים שנוסעים בתכיפות גבוה בטיסות ארוכות.

4. אוכלוסיות אחרות כמו נשים שמשתמשות בגלולות למניעת הריון או אנשים עם מחלות של קרישות יתר

בנוסף, שימו לב שהסכנה קיימת גם בנסיעות ארוכות בהן איננו מניעים את הגפיים- כמו בניסעה ארוכה באוטובוס (לאילת למשל או משדה התעופה בניו-דלהי אל עיריית הנופש הקסומה הממתינה לכם בהרים)

והחלק הכי חשוב הוא ההמלצות: למי שמצוי בסיכון כלשהו, ולמי שטס בטיסות ארוכות מומלץ, לפי הכתבות והמדיע שקראתי, לעשות את הדברים הבאים כדי להמנע מהסיכון לטרומבוזה  וכל שאר המרעין בישין:

א.     להרבות בפעילות בגפיים ובמיוחד להרבות בתנועתיות של שרירי השוק ברגליים. אפשר לעשות את זה על ידי מתיחה של הקרסול למעלה וכלפי מטה.

ב.      כמו כן מומלץ להתנועע, לקום מהמושב, לחלץ עצמות, ולהסתובב במטוס ( במסגרות המותר והאסור במהלך ההמראה והנחיתה כמובן)

ג.      מומלץ לא להשתמש בגלולות למניעת הריון ולא לשתות הרבה אלכוהול

ד.      ללבוש בגדים לא צמודים כך שלא יפגעו בזרימת הדם


דילוג לתוכן