רעלת הריון

מהי רעלת הריון וסיווגיה? איך לזהות אם את סובלת מרעלת הריון? מהם גורמי הסיכון לרעלת הריון ואיך מונעים אותה?

 

מהי רעלת היריון? 

רעלת הריון היא מצב רפואי שמתאפיין בריכוז גבוהה של חלבון בשתן (פרוטאינוריה), עלייה בלחץ הדם ובצקות. מצב זה המתפתח אצל נשים הרות החל מהשליש השני או השלישי, לרוב לאחר שבוע 20 להריון, ועלול להתפתח גם אחרי לידה.

 

סימפטומים של רעלת היריון

אבחון רעלת הריון ייעשה על ידי רופא, ובמידה והאישה ההרה או מי מקרוביה מבחין בתסמין אחד או יותר מבין שלושת התסמינים המרכזיים של הרעלת, יש לפנות לטיפול רפואי.

 

שלושת הסימפטומים המרכזיים של רעלת הריון הם:

 1. לחץ דם גבוה
 2. בצקתיות
 3. רמה גבוהה של חלבון בשתן.

 

נשים רבות סובלות רק מבצקות במהלך ההיריון ללא לחץ דם גבוה ורמה של חלבון מוגברת בשתן ולכן לא מאופיינות כסובלות מרעלת.

נשים הסובלות מעודף לחץ דם במהלך ההיריון ללא ממצאי חלבון בשתן אינן לוקות ברעלת הריון אלא מצויות במצב המכונה PIH Pregnancy Induced Hypertension אשר גם הוא מחייב מעקב וטיפול רפואי על מנת להפחית סיכונים לאם ולעובר בשל מצב זה.

במהלך החצי הראשון של ההיריון לחץ הדם גבוה יותר אולם לאחר שינויים גופניים לאחר מחציתו הראשונה של ההיריון מתחיל לרוב לחץ הדם לחזור לתיקנו. נשים שלאחר שבוע 20 סובלות מלחץ דם הגבוה מ- 140/90 בשתי בדיקות הסמוכות זו לזו בהפרש של 6 שעות או יותר מוגדרות כסובלות מהתופעה המחייבת כאמור מעקב וטיפול. שיעור ניכר של הנשים עם לחץ דם גבוה בהריון עלולות לפתח גם רעלת הריון.

 

סיווגים של רעלת הריון

ישנם שני סיווגים של רעלת הריון :

 • רעלת הריון קלה המתאפיינת בלחץ דם גבוה מ- 140 על 90 אך נמוך מ- 160 על 110 בשתי בדיקות בסמיכות של 6 שעות לכל הפחות. בנוסף, רמת החלבון בשתן תהיה גבוהה יותר מ- 300 מיליגרם במהלך 24 שעות אך שיעור שאינו עולה על 5000 מ”ג במהלך 24 שעות. גם רעלת הריון קלה מחייבת טיפול ומעקב רפואי צמוד.
 • רעלת הריון חמורה מתאפיינת בלחץ דם העולה על 160 על 110 בשתי מדידות בהפרש מינימלי של 6 שעות, מיעוט שתן, בצקת מוח או הפרעות ראיה, בצקת ריאתית, כאבי בטן, תפקודים לא תקינים של הכבד, טרומבוציטופניה, ורמת חלבון בשתן הגבוהה מ5000 מיליגרם או שתי בדיקות של חלבונים בשתן בחומרה של 3+. הטיפול ברעלת הריון קשה מקיף בהרבה ומחייב גם הוא מעקב הריון וטיפול צמוד ומשמעותי.

 

גורמי סיכון לרעלת היריון

רעלת הריון נמצאת בשכיחות גבוה יותר אצל נשים המתאפיינות באחד או יותר מאלה:

 1. סוכרת
 2. עודף לחץ דם מתמשך
 3. גיל היולדת – גיל הגבוה מגיל 35 או גיל צעיר מתחת לגיל 20
 4. מספר עוברים הגדול מעובר יחיד מגדיל את הסיכון
 5. הריון ראשון
 6. גידולי מולה- שמקורם בהפריה לא תקינה של ביצית
 7. בעיות בבלוטת התריס
 8. מחלות כלייתיות
 9. רעלת הריון בקרב בני משפחה
 10. מחלת אוטואימונית קולגן

 

איך להפחית את הסיכון ולמנוע רעלת הריון ? 

במקרה של רעלת הריון או סיכון מוגבר לרעלת, על האם ההרה לקבל ייעוץ וטיפול רפואי צמוד. לעיתים הטיפול יכלול מתן תרופות או חומרים המסייעים להפחתת התופעות ואף לטיפול בשכיחות הסיכון לרעלת כמו לדוגמה מתן סידן, כפי שהוכח במספר מחקרים.

יחד עם זאת, למותר לציין כי גורמים רבים מבין הסיבות להיווצרות רעלת הריון ניתנים לטיפול באופן שאינו סימפטומטי אלא באמצעות שמירה על אורח חיים בריא וטיפול רפואי מתמיד.

לדוגמה מעקב וטיפול בגורמי סיכון לרעלת הריון כמו נטייה לסוכרתיות, סוכרת, עודף לחץ דם, שיבושים בבלוטת התריס או מחלות בכליה או מחלות אוטואימוניות כמו קולגן, יכולים להפחית את קיומה של מחלה פעילה ולהוריד את הסיכון לבריאות האם והעובר.

כמו כן שמירה על תזונה בריאה, הימנעות מאלכוהול, עישון, עודף משקל, כולסטרול גבוה, פעילות גופנית מאוזנת, שתיה כנדרש, שינה סדירה ושמירה על איזון רגשי והימנעות מגורמי לחץ נפשי מפחיתים סיכון למחלות וסיבוכיהן ולכן מומלצים בכלל, ובפרט לפני כניסה להריון ובמהלכו.

 

 


דילוג לתוכן