מיפרצת באבי העורקים- תסמיניה והטיפול בה

מפרצת באבי העורקים- תסמינים, אבחון, מניעה וטיפול

מיפרצת באבי העורקים
מפרצת באבי העורקים Aortic Aneurysm הינה תופעה שבה מתרחב כלי דם ראשי אאורטה- אבי העורקים כך שדופנו נחלשת ומתנפחת, ועלולה להתפוצץ ולגרום דימום ונזק כבד עד מוות.
מפרצת יכולה להתהוות בכל איזור של אבי העורקים- באיזור הבאן- במפרצת בטנית, באיזור החזה או באיזור שביניהם. כמו כן עשויה להתהוות מפרצת בכלי הדם שמובילים למוח.

סימפטומים של מיפרצת באבי העורקים
הסימפטומים הנפוצים ביותר של מיפרצת הם כאבים באיזור והקרנה לאיזורים נוספים.
תסמיני המפרצת קשורים למיקומה- כך מפרצת בטנית מתאפיינת בתלונות על פעימות ולחץ בבטן, כאבים בגב ובאיזורים שונים בבטן, במפשעה, בישבן ואף ברגליים ולעיתים תחושת פעימות זרימת דם באיזור קטן בחלל הבטן.
תסמיני מפרצת באיזור החזה כוללים כאבים באיזור החזה וכאבים בגב העליון, צפצופים, שיעול ואף צרידות.

מניעה וטיפול במפרצת באבי העורקים
מפרצת באבי העורקים קשורה לגורמי סיכון כמו עישון, יתר לחץ דם, כולסטרול ושומני דם ברמה גבוה, טרשת עורקים, היסטוריה משפחתית או רקע תורשתי כמו תסמונת מרפאן Marfan’s syndrome.
לפיכך ההתנהגות המונעת היעילה ביותר להפחתת סיכון היא תזונה בריאה, כור גופני ואורח חיים בריא הכולל הימנעות מעישון, ממזון שומני, מכולסטרול, מיתר לחץ דם ואף שימוש בכדורים במקרי הצורך.
במקרה של מיפרצת ניתן להשתמש בכדורים להפחתת הסיכון לסיבוכים אולם הטיפול במיפרצת בגודל מסוים מחייב הליך כירורגי בו מתוקן אבי העורקים או מוחדר סטנט.

לנוכח הסיכון מוגבר במיוחד בו מצויים מבוגרים שעישנו בעבר, ממליצים מוסדות בריאות לאומיים שונים- למשל בארצות הברית לגברים בגילאי 65-75 שעישנו בעברם לעבור בדיקת אולטרסאונד לאבחון מפרצת אפילו ללא תלונות על תסמינים או לגברים בני 60 ומעלה עם רקע משפחתי של מיפרצת.

מלבד אולטרסאונד גם בדיקות CT – טומוגרפיה ממוחשת מסייעות לאבחון לא פולשני של מיפרצת.

 

 

 

הודעת שירות: סובלים מדורבן בכף הרגל ? בעיית דורבן בכף הרגל מטרידה אנשים רבים. לטיפול בבעיית דורבן בכף הרגל.

 


דילוג לתוכן