10 רעיונות לפעילויות -מה לעשות עם הנכדים

פעילויות של הסבא והסבתא עם הילדים חשובות מאד לחיזוק הקשר המשפחתי. החל ממשחק לוח, פעילות גופנית משותפת, ריקוד, המשך בטיול או הקראת סיפור וכלה בפיסול ביתי או בישול ואפיה יחד. פעילויות אלה חשובות. הן מסייעות למבוגרים בהיבטים פסיכולוגיים ותפקודיים, להורי הילדים ולתחושת השייכות וההנאה של הילדים – הנכדים. לפניכם 10 רעיונות לפעילויות מה לעשות עם הנכדים על מנת לחזק את הקשר ולהוסיף לזמן האיכות הנראה, חוויה ועשייה יוצרת. כדאי לוודא שההורים מעורבים ברמה העקרונית במה שמחליטים לעשות עם הנכדים. כלומר שאין להם התנגדות לפעילות שבחרה הסב או הסבתא לעשות עם הנכדים. זאת כשיש חשש שהדבר ינגוד את אחד מעקרונותיהם החינוכיים. כך למשל אם הורי הנכדים, לא מאשרים לילד להיות במסכים כלל כשהוא עם סבא וסבתא. או שאינם מאשרים צריכת דברי מתיקה. במקרים כאלה למשל לא יבחרו הסבתא והסבא לעשות פעילויות של הכנת ממתקים לדוגמה או משחק משחק במשותף.

רעיונות לפעילות של הסבתא והסבתא עם הנכדים. צילום: Pixabay Jill Wellington
רעיונות לפעילות של הסבתא והסבתא עם הנכדים. צילום: Pixabay Jill Wellington

רצוי לבחור פעילויות שיהיו מהנות גם עבור הסבא והסבתא וגם עבור הנכדים. רצוי לא לכפות דברים שאינם מהנים עבור הנכדים גם אם נראה לנו שיש בהם ערך חינוכי. ניתן לעשות את הפעילויות יחד עם נכד אחד בלבד או עם כמה נכדים במקביל. ניתן לעשות את הפעילות על ידי סבא או סבתא לבד או יחד ואז הפעילות מקבלת גוון שונה. ניתן לעשות בהתאם לנסיבות ולצרכים את הפעילויות עם הנכדים גם עם ההורים. יש להחליט על כך במודעות לפי הצרכים החברתים והרגשיים ובאופן מודע.

10 רעיונות לפעילויות – מה לעשות עם הנכדים

לפניכם 10 רעיונות לפעילויות – מה לעשות עם הנכדים כאשר משעמם בבית, כאשר רוצים לשפר את הקשר, כשההורים לא נמצאים, כשהילדים מחפשים סוג אחר של פעילות או כשרוצים להעשיר את החוויות איתם:

1. לקחת את הנכדים לפעילות תרבותית. למשל לצאת לצפיה בהצגה בתאטרון, לסייר עימם במוזיאון ורצוי לשלב פעילות חוויתית בסוף הסיור המיועדת לילדים.

2. לפתור יחד אתגרים כמו חידות הגיון, תשבצים, פאזלים, לבצע ניסויים מדעיים ביתיים בצוותא. הללו יכולים להיות בעלי גוון פדגוגי, לימודי וחוויתי. ניתן לעשות זאת (באישור ההורים) ביחד גם דרך מדיה אלקטרוני. למשל לפתור יחד תשבצים או סודוקו באינטרנט במחשב או בטבלט.

3. לשחק עם הנכדים במשחקי קופסה או משחק לוח. לדוגמה לשחק יחד טאקי, משחק רמי, משחקי אסטרטגיה, מבוכים ודרקונים, מונופול, קטאן ועוד .אפשר לשחק גם משחקים במחשב אם ההורים מאפשרים ובלבד שמדובר במשחק שבו גם הסב והסבתא משתתפים ונוטלים חלק פעיל באינטראקציה ובחוויה עם הנכד או הנכדה.

4. לקחת את הנכדים לטייל בטבע. אפשר לטייל בסמוך לבית או רחוק ממנו והכל בהתאם למצב הבריאותי והגופני. אפשר להכין משחקים וחוויות לבצע במהלך הטיול כמו יצירה באבן, באדמה או בצמחים .

5. לקחת את הנכד/ה  לסרט בקולנוע. צפיה יחד בסרט קולנוע יכולה להוות פעילות מענינת ומהנה לסבא לסבתא ולנכדים.

6. להקריא לנכד/ה סיפור או לקרוא סיפור איתו אם הוא כבר יודע לקרוא. ניתן לקרוא עמוד אחד על ידי הנכד או הנכדה ועמוד אחר לחלופין על ידי הסב או הסבתא. ניתן לבחור בסיפור עם דמויות ולחלק את ההקראה בהן בין הסב, הסבתא והנכדים.

7. לרקוד עם הנכדים ולהנות איתם במחול המשולב המוזיקה כפעילות לגוף ולנפש. גם כאן חושב להקפיד כבכל פעילות גופנית על התאמה בין הפעילות לרמת המסוגלות של הנכד והסב או הסבתא.

8. לצייר או לפסל ביחד עם הנכדים. ניתן לרכוש חומרי יצירה כמו בצק צבעוני, פימו, חימר, פלסטלינה או גבס ולהכין עימם יצירות. ניתן גם לרכוש צבעים כמו גואש, פסטל, צבעי שמן או צבעי מים או אפילו טושים ונייר ליצירה במשותף.

9. להכין יחד עם הנכד או הנכדה אוכל אהוב. אין הכרח בהכנת מזון מורכב. ניתן לעמול על מאכלים בסיסים כמו קציפה, עוגה, תבשיל אהוב, חטיף גרנולה, עוגיות, או פשטידה. ניתן ליצור גם את המאפים המתוקים באופן בריאותי כך שאם ההורים מקפידים על תזונה בריאה לנכדים, מה שמכינים יעמוד בצרכים אלו.

10. לקחת את הנכד או הנכדה לאטרקציה ייחודית. למשל סבתא או סבתא יכולים לקחת אותו ללונה פארק, לגן חיות או סיור בספארי או אפילו לקחת אותו לפארק חבלים.

והכי חשוב -לעשות את הפעילויות ברגישות, אכפתיות והנאה. בילוי נעים!