ראשי » דיאטה והרזיה, הורים ומשפחה, כושר וספורט, פסיכולוגיה ובריאות הנפש » גיוון ההתעמלות לבריאות

גיוון ההתעמלות לבריאות

הרבו בביצוע פעילות גופנית פשוטה ומורכבת בתכיפות רבה יותר. ביצוע פעילות גופנית היא חשובה לגופנו. כל פעילות שמניע את איברי גופכם היא לא רק אמצעי לשמירה על כושר גופני, אלא גם תורמת להפחתת לחצים. הפעילות הגופנית לא חייבת להיות במנה אחת ארוכה וממושכת. ניתן גם לבצע את הפעילות הגופנית במנות קטנות האורכות זמן מועט יחסי, פעילות שגם היא מסייעת לשמירה על כשירות גופנית. למשל צעדו או סעו באופניים אל מקום העבודה או אל תחנת האוטובוס או הרכבת, עלו במדרגות אם הדבר אפשרי ולא במעלית. טיילו עם הכלב, שחקו במשחקי כדור, אל תתעצלו להסתובב ברחבי הבית ולקום מכורסת הטלויזיה, טפלו בגינה בעצמכם ולא בעזרת גנן, ריקדו יותר, לכו ברגל לסופרמרקט, צאו לסביבת המגורים שלכם עם הילדים לטיול קצר, שחקו איתם “תופסת”, התחרו עימם, עירכו עימם פעילויות וחוויות ספורטיביות מאתגרות, סעו על אופניים, אל תתאמצו להחנות את הרכב קרוב מאד לבית כך שתלכו מעט ברגל מהרכב אל הבית, הרבו גם בטיולים מחוץ לבית, בחיק הטבע ולא רק בקניון. צעדו על שפת הים או בפארקים. להרבות בביצוע פעילות גופנית הינו טיפ מועיל שיועיל לאנשים רבים אולם לא לכולם. לכן, חשוב לבצע את הפעילות הגופנית באופן מושכל וזאת תוך קבלת ייעוץ רפואי בשים לב למגבלות קיימות של קבוצות בסיכון כמו קבוצות המועדות לסבול מבעיות לב בסיכון גבוה, מעשנים, אוכלוסיה בוגרת, חולים במחלות כרוניות ועוד, ורק במידה ואין לכם מגבלות רפואיות המונעות ממכם ביצוע פעילויות גופנית מעין זו באופן חלקי או מלא.

המסר המרכזי בטיפ זה הוא להיות הגברת כמות הפעילות הגופנית במהלך היום כדבר שבשגרה. הפעילות האופטימלי שרבים מצליחים לבצעה לעיתים תכופות היא שעה או שעתיים מאומצות, מספר פעמים בשבוע של אימונים במכון הכושר או של ריקודים, פילאטיס, אירובי או ריצה על חוף הים. אך אם אימון ממושך וקבוע אינו בראש מעייניך ואינך רוצה בכך, תוכל, כאמור, להביא לשיפור בכשירותך גופנית  גם באמצעות הגברת כמות הפעילויות הגופניות שאינן אינטנסיבית.

מומלץ ככלל לבחור בפעילות גופנית שאינה מייגעת אותך, אלא גורמת לך הנאה מסוימת בעצם עשייתה. כך לדוגמה מומלץ לבחור בפעילות גופנית שניתן לבצע שלוש- ארבע פעמים בשבוע כמו טיפול במשך מחצית השעה בגינה, טיול עם הילדים בשכונה, צעידה עם הכלב במשך 15 דקות בבוקר, שחייה יומית בת מחצית השעה בבריכה, או טיול עם בן הזוג על שפת הים במשך 45 דקות בערב. בחירה בפעילות ספורטיבית מהנה תסייע לך להתמיד בה לאורך זמן. לכן גם חשוב ומומלץ לבחור פרטנר מעניין לביצוע פעילויות גופניות שונות – כדוגמת בן הזוג, חברים, ידידים, שכנים, בני משפחה וכו’.

מומלץ להתמיד בפעילות גופנית למשך 10-15 דקות לפחות על מנת להגביר את האפקט שלה. פעילויות גופניות קצרות מאד הינן בעלות אפקט פיזיולוגי קטן יותר מפעילויות גופניות שמשכן עולה על 10-15 דקות.